zachmurzenie duże
piątek
Reklama
Gmina może stracić ponad 2,5 mln zł. Jest już pierwszy pozew, wkrótce będzie następny. Wszystko przez “upartości jednego człowieka”
22 marca 2024 r. | 08:00
11

Głęboką czkawką może dla gminy Janów odbić się bierność wójta w sprawie budowy dwuoddziałowego przedszkola oraz pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Lusławicach.

Do Sądu Okręgowego w Częstochowie wpłynął pozew firmy Kromar Import Export Sp. z o.o. przeciwko Gminie Janów o zapłatę 1 445 006 zł. A to nie koniec. Właściciele spółki Kromar zapowiadają drugi pozew i to na kwotę przekraczającą 1 mln zł.

A o co chodzi?

25 maja 2022 roku firma Kromar Import Export Sp. z o.o. wygrała przetarg na budowę dwuoddziałowego przedszkola oraz pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Lusławicach. Została podpisana stosowna umowa i firma ta w sierpniu 2022 roku weszła na "plac budowy". Zaczęły się prace ziemne i zbrojarsko-przygotowawcze. Wtedy pojawiły się pierwsze problemy. Chodziło o błędy w projekcie budowy dotyczącym niezgodności projektu z sytuacją wysokościową. Według projektu, budynek miał wisieć nad ziemią. Mimo licznych pism skierowanych do gminy w tej sprawie, nie było odpowiedzi lub odpowiedź była wymijająca. 6 października 2022 roku kierownik budowy Tomasz Potiomkin podjął decyzję o wstrzymaniu budowy.

Dwa dni wcześniej do gminy Janów trafiło pismo m.in. w tej sprawie. Wtedy zaczęły się bardzo poważne problemy na linii Wójt vs firma, która wygrała przetarg. Zaczęło się "pingowanie" pismami z jednej i drugiej strony.

6 lutego 2023 roku firma Kromar Import Export Sp. z o.o. przesłała do gminy Janów ostateczne wezwanie dotyczące wykonania zobowiązań i umożliwienia firmie kontynuowania budowy zgodnie z umową. Wójt nie uległ. 27 lutego 2023 roku firma Kromar Import Export Sp. z o.o. odstąpiła od umowy z winy gminy Janów.

W listopadzie 2023 roku do Sądu Okręgowego w Częstochowy trafił pozew o zapłatę. Firma Kromar Import Export Sp. z o.o. żąda od gminy 1 445 006 zł wraz z odsetkami i kosztami procesu. Z udostępnionej mi dokumentacji wynika, iż winnym całej sytuacji jest brak komunikacji z wykonawcą oraz błędy w projekcie. Jeżeli przedstawione zarzuty zostaną potwierdzone w Sądzie, gmina będzie musiała zwrócić firmie Kromar Import Export Sp. z o.o. ponad 1,5 mln zł, co przy takim stanie faktycznym ułatwi firmie Kromar Import Export Sp. z o.o. staranie się o zwrot kwoty dodatkowej przekraczającej 1 mln zł za roboty dodatkowe i nierozliczoną budowę.

Do dziś, inwestycja ta nie została zinwentaryzowana.

Obecnie oczekuje również na dokumentacji z gminy Janów w tej sprawie.

Poniżej materiały dotyczące inwestycji w Lusławicach.

PAWEŁ GĄSIORSKI


 11 odpowiedzi na “Gmina może stracić ponad 2,5 mln zł. Jest już pierwszy pozew, wkrótce będzie następny. Wszystko przez “upartości jednego człowieka””

 1. Pytający pisze:

  Mundek odda to z własnej kieszeni? Chyba już wszyscy poznali się na nim. Ciągle te inwigilacje

  3
  6
 2. Magdalena pisze:

  a tam nie było nowego przetargu i inwestycja nie ruszyła znów? słyszałam, że nawet taniej niż poprzednia firma to zrobią… chyba nie do końca prawda w tym artykule… po za tym autor bardziej przewidujący widzę niż sam sąd… jeszcze wyroku nie ma a redaktorek już wie, że sprawa przegrana… może trzeba abylo być sędzią, szybciej by wyroki były wydawane😂

  10
  3
 3. Ciekawa pisze:

  A tak w ogóle to jakie jest zadłużenie gminy obecnie?

 4. mieszkaniec pisze:

  Po pierwsze projekt wykonał architekt, a nie wójt i to architekt ponosi odpowiedzialność za błędy w nim zawarte. Po drugie firma składając ofertę zapoznała się z projektem i powinna już wtedy wiedzieć, że coś jest nie tak. Trudno uwierzyć w to, że firma w ciemno składa ofertę nie wiedząc co i gdzie ma budować. Po podpisaniu umowy nagle się okazuje, że trzeba wykonać dodatkowe prace, których nie ma w zamówieniu. I teraz poza konkursem gmina miałaby wydać dodatkowe pieniądze, co byłoby niezgodne z prawem, a ci, co teraz krzyczą zarzucaliby wójtowi niegospodarność. I tym sposobem czego by nie zrobił wójt byłoby źle, tylko cała sytuacja nie jest jego winą. Dla wójta chyba lepiej byłoby, gdyby nic nie robił, bo teraz przypisuje mu się winę do spraw, na które nie miał wpływu…

  13
  3
  • Czerepach pisze:

   A kto zatrudnił tego architekta?

   3
   6
   • mieszkaniec pisze:

    A kto wybrał Sołtysa Lipnika? Życie składa się z wyborów, dobrych i złych. Nie ma rejestru dobrych sołtysów albo architektów. Ale w gminie istnieje Komisja Gospodarcza, która działa m.in. w zakresie spraw gospodarki przestrzennej i architektury”, a jej członkinią jest Ewa Ucieklak, może ona powinna reagować? Chce być wójtem, a nie sygnalizowała, że zostali wybrani źli architekci. Może powinna zajmować się jedną komisją, a nie czterema?

    13
    3
    • Janów pisze:

     czemu teraz wszystko jest na przewodniczą rady? Oglądając sesje można się dowiedzieć kto jest najbardziej decyzyjny.!!

     3
     10
 5. Janów pisze:

  czemu teraz wszystko jest na przewodniczą rady? Oglądając sesje można się dowiedzieć kto jest najbardziej decyzyjną osobą w naszej gminie!!!

  4
  9
 6. Prawda pisze:

  stronniczy redaktor wytacza działa przed wyborami. co jeszcze konkurencja potrafiła wyniesc z gminy?

  8
  4
 7. Pis pisze:

  Tylko Prawo i Sprawiedliwość może Edmunda uratować. Szkoda, że Edmund wciąż jest niezależny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *